KAKO OSIGURATI DOBAR WIFI U KUĆI ILI STANU (I ZAŠTO TO NE RADITI NA POLA)?

WiFi je danas ono što su nekad bili prozori – svi očekuju da ga ima u svakoj prostoriji, da se dobro vidi kroz njega i da se ne zamagljuje kada krene nevrijeme. Bez njega ne rade ni pametne klime, ni televizori, ni perilice rublja, a da ne govorimo o mobitelima, laptopima i igraćim konzolama. A onda dođe dan kad shvatite da WiFi router vašeg operatera ne može pokriti cijelu kuću ili stan. I što sad?

MESH – zvuči super, ali…

Zadnjih godina svi pričaju o MESH sustavima. Moguće je bežično spojiti više uređaja koji međusobno komuniciraju i šire signal po cijeloj kući. Zvuči idealno, zar ne? Jedini problem je kapacitet. Kad se signal više puta prenosi bežično, gubi se brzina, stabilnost i često dolazi do prekida. Na ozbiljnije primjene zaboravite. U stambenim prostorima može proći kao ad hoc rješenje, pogotovo ako ne želite razvlačiti kablove po zidovima, ali čim treba nešto ozbiljnije, trebate i ozbiljnija rješenja.

Kako zapravo riješiti WiFi u kući (ili stanu, ili kući sa više apartmana)?

Ako želite da vam WiFi radi kako treba – ne da ga „hvatate“ u kupaonici ako stanete točno uz vrata i zadržite dah – onda je rješenje vrlo jednostavno. Dovoljna je nekoliko kvalitetnih Access Pointova (AP-a) i malo fizičkog rada, jer kod instalacije imamo dvije opcije:

  • Opcija 1 ujedno i idealna varijanta: Novije kuće često imaju već provučene UTP kabele između soba. Onda je sve što treba – spojiti AP u mrežnu utičnicu i spojiti ga s routerom.
  • Opcija 2 odnosno manje idealna: Ako nema kabela, treba ih dovući kroz kanalice. Nije estetski vrhunac, ali je funkcionalno i pouzdano.

U obje varijante, AP-ovi se spajaju na PoE injektore koji se uključe u struju kod routera. Sve se spaja jednostavno uz malo uputa i bez puno filozofije.

Konfiguracija – plug & play, ali profi!

Uređaji se konfiguriraju unaprijed, kod nas u uredu, i koriste besplatan Cloud kontroler. Preko njega možete kasnije vidjeti sve – tko je spojen, je li sve u redu, ima li smetnji… Ako zatreba dodatno podešavanje (recimo da susjedov WiFi smeta vašem), možemo to riješiti naknadno – daljinski.

Također ćemo pogasiti postojeći WiFi na routeru operatera kako se signali ne bi međusobno smetali. A ako vam fali mrežnih portova, jer je router operatera skroman (obično 4 porta, a već 2 trošimo na AP-ove), lako se doda neki 8-portni Gigabit PoE switch i eto vas kao u datacentru.

Zašto ovako, a ne onako?

Ako već živimo u eri pametnih domova, pametnih uređaja i pametnih kuhala za vodu, red je da i WiFi bude pametan. I stabilan. I brz. I da radi svugdje, a ne samo u dnevnoj sobi nošen propuhom kad su sva vrta otvorena.

Za to vam treba ozbiljan partner. Netko tko zna razliku između “dobrog signala” i “stabilne mreže”. Netko tko zna da MESH može biti zgodan trik, ali da profi WiFi zahtijeva profi pristup.

Tu nastupamo mi – Radio-Moto!

Stručnjaci smo za WiFi u kućama i stanovima, ali i u poslovnim prostorima – od hotela i kampova do skladišta, škola i zdravstvenih ustanova. U suradnji s partnerom Cambium Networks nudimo rješenja koja nisu „još jedan extender“, već kompletan, stabilan i upravljiv WiFi sustav koji funkcionira bez kompromisa.

Jer kad ga jednom složite kako treba – zaboravite da postoji. A to je pravi WiFi.

Trenutno pregledavate KAKO OSIGURATI DOBAR WIFI U KUĆI ILI STANU (I ZAŠTO TO NE RADITI NA POLA)?